Małe kulisy manipulacji medialnej

W 2005 roku, tuż przed referendum w sprawie przejęcia Polski przez struktury Unii Europejskiej, na własnej skórze doświadczyłem w jaki sposób telewizja manipuluje wypowiedziami. Wybrałem się z żoną na targi ogrodnicze, odbywające się w Opatówku koło Kalisza. Gdy tylko przekroczyliśmy bramy terenu na którym te targi się odbywały, w naszym kierunku ruszyło dwóch mężczyzn z TVP3. Jeden z kamerą a drugi z mikrofonem. Na początku myślałem, że będą mieli jakieś pytania dotyczące targów. Okazało się jednak, że interesuje ich moje zdanie na temat Unii. Powiedziałem im, dlaczego powinniśmy pozostać krajem niezależnym od biurokratycznych struktur UE. Wszystko popierałem konkretnymi przykładami i argumentami. Podam wam jeden z nich. Mówiono nam, że Polska ma nie być płatnikiem netto (co de facto okazało się brutalną rzeczywistością, mimo statystyk i propagandy) więc powiedziałem, że po co mamy przykładowo wpłacać 10 mld euro a dostawać 12. Czy nie prostszym i czytelniejszym sposobem byłoby dostać od razu dwa?

Gdy tego samego dnia wieczorem w lokalnych wiadomościach zobaczyłem swoją wypowiedź, ponownie do mnie dotarło, jak udoskonalane są sposoby manipulacji, pod płaszczykiem wolności mediów. Moje słowa zostały w tak perfekcyjny sposób powycinane, że cały sens wypowiedzi zniknął. Wyszedłem na troglodytę, który nic nie wie o najcudowniejszym tworze wszechczasów jakim jest UE.

Podam Wam jeszcze kilka przykładów z ostatnich lat, w jaki sposób jesteśmy jako ludzie oszukiwani. Umieszczę koło każdego z nich jedynie krótki opis, pozostawiając szczegóły wam drodzy czytelnicy. Wykorzystywana jest tu przede wszystkim niewiedza i krótka pamięć społeczeństw. Wykorzystywana jest też tu gra na emocjach, w których strach gra główną role.

Chce tu zaznaczyć, że jestem bezstronny i pokazuję tylko ogólnie dostępne fakty. Nie zachowuję również kolejności chronologicznej, tak jak i stopnia oszustwa. Nie neguję również konfliktów zbrojnych w których cierpią zwykli ludzie, które wywołują żądni władzy i kontroli światowi przywódcy różnej maści.

Zdjęcie trumien z Bergamo. Serwisy informacyjne przedstawiały je jako ofiary ostatniej p(l)andemii choć w rzeczywistości były to ofiary po zatonięciu promu kilka lat wcześniej.

Marsz kilkuset osób z dziećmi z Ameryki Południowej do USA. Media, głównie w USA przedstawiały ludzi którzy mieli przejść ponad 1000 km uciekając przed biedą i prześladowaniem. W rzeczywistości byli to płatni aktorzy i statyści a całość została zainscenizowana. Na zdjęciach widać wyraźnie nowe i niezniszczone buty i ubrania, najnowsze telefony oraz czyste, uśmiechnięte twarze. Po tak dalekim marszu jest to niemożliwe. Ludzie ci zostali dowiezieni na miejsca w których kręcono ujęcia a następnie odwożono ich do domów.

Zdjęcia ze szpitala w Nowym Jorku. Zdjęcie ze szpitala podczas początku p(l)andemii umieszczone w relacji z Nowego Jorku. W rzeczywistości jest to zdjęcie ze szpitala we Włoszech

Fragment wojennej gry komputerowej, przedstawiającej ostrzeliwanie z dział przeciwlotniczych samolotów rosyjskich. Został on umieszczony w serwisie informacyjnym jako rzeczywiste działania zbrojne.

Broń chemicznej w Iraku. Zaplanowana przez rządy krajów tzw. Zachodu wojna, mająca na celu usunięcie przywódcy Iraku Saddama Husajna. Rozpoczęto ją podając do mediów kłamstwo o posiadaniu przez Irak zabronionej broni chemicznej.

Pandemia tzw. świńskiej grypy. WHO ogłosiła w 2008 roku pandemię tzw. świńskiej grypy, korygując nieco wcześniej jej definicję, choć nie było ku temu żadnych naukowych przesłanek.

Zdjęcia zburzonych budynków z Bliskiego Wschodu umieszczonych jako zdjęcia z Ukrainy. Tu objaśnienie jest już zbędne.

Takie przykłady można by mnożyć niemal w nieskończoność. Z większości z nich nie zdajemy sobie sprawy, tonąc w powodzi zewsząd napływających informacji. Niestety powszechną opinią stało się, że jeśli o czymś nie powiedziano w telewizji to tego nie ma, a to co się tam przedstawia uznawane jest za niepodważalną prawdę. Zdanie „Jeśli fakty mówią inaczej to tym gorzej dla faktów” najlepiej odzwierciedla obecną sytuację.

Jedna uwaga do wpisu “Małe kulisy manipulacji medialnej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s