Dziesięć Przykazań. Kto, komu i dlaczego?

Dawno już myślałem o tym ale wreszcie postanowiłem to zapisać.
Do każdego przykazania daję swój własny komentarz jak ja je rozumiem w kontekście wydarzeń ostatnich dwóch tysiącleci. Gwoli ścisłości należy wspomnieć, że poniższe prawa zostały przekazane Mojżeszowi dla ludu Izraela i tylko dla niego. Gdyby było inaczej to w innych księgach ST nie byłoby takich opisów jak w księdze Jozuego rozdz. 23

Cytat:
1 1 Po upływie długiego czasu, gdy Pan użyczył Izraelitom pokoju ze strony wszystkich ich wrogów dokoła, Jozue już był stary i podeszły w latach. 2 Jozue zwołał całego Izraela, jego starszych, książąt, sędziów i zwierzchników i przemówił do nich: «Ja zestarzałem się i posunąłem się w latach, 3 a wy byliście świadkami wszystkiego, co Pan, Bóg wasz, uczynił wobec was wszystkich tym ludom, ponieważ Pan, Bóg wasz, sam walczył za was. 4 Patrzcie, podzieliłem pomiędzy was losem, jako dziedzictwo, według waszych pokoleń te narody, które jeszcze należy podbić, tak jak te, które ja zgładziłem od Jordanu aż do Morza Wielkiego na zachodzie. 5 Pan, Bóg wasz, On sam je rozproszy przed wami i wypędzi je przed wami, a wy posiądziecie ich ziemię, jak przyrzekł wam Pan, Bóg wasz. 6 Okażcie się mężnymi, by strzec i wypełniać wszystko, co napisane w księdze Prawa Mojżesza, nie odstępując od niego ani na prawo, ani na lewo, 7 i nie łącząc się z tymi ludami, które pozostały z wami. Nie będziecie wzywać imion ich bogów, przysięgać na nich, służyć im lub oddawać pokłon. 8 Wy powinniście natomiast przylgnąć do Pana, Boga waszego, jak czyniliście to aż do dnia dzisiejszego. 9 Pan wypędził przed wami wielkie i silne narody i nikt nie mógł ostać się przed wami aż do tego dnia. 10 Jeden z was pędził przed sobą tysiąc, albowiem Pan, Bóg wasz, sam walczył za was, jak wam obiecał. 11 Troszczcie się bardzo o wasze życie, miłując Boga waszego, Pana. http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1135

Oczywiście nie jest to przykład odosobniony i podobne cytaty można znaleźć w całym ST
Wytłuszczony tekst dekalogu zaczerpnięty jest ze strony http://pismoswiete.republika.pl/dekalog.html
Dziesięć przykazań Bożych wg Biblii w tł. ks. Jakuba Wujka (BJW)
I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Czyli inni bogowie istnieją ale Izraelici mają czcić tylko Jahwe jako naród (nie mam pojęcia dlaczego) wybrany przez niego.

II. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich.
Tutaj Jahwe jakby zabezpiecza się przed przekazywaniem zjawisk za pomocą obrazów, które są przecież najbardziej przemawiające. W późniejszym czaasie w islamie i chrześcijaństwie skutkowało to niszczeniem dorobku całych kultur. Z tysięcy petroglifów odkrytych na całym świecie możemy przecież dowiedzieć się o zjawiskach, istotach i zwierzętach istniejących na niebie i ziemi. Oczywiście Kościół Katolicki usunął je, gdyż uznał że na terenach jego oddziaływania za mocno jest zakorzeniona tradycja sporządzania posążków różnych bóstw. A przy okazji sprzedając figurki i obrazki różnych świętych wymyślonych przez KK można jeszcze na tym sporo zarobić.
III. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał Pan za niewinnego tego, który by wziął imię Pana, Boga swego, nadaremno. Tu chodzi o to by nie wypowiadać ani słowami ani w myślach imienia zbyt często, bez potrzeby. Duchy, byty, bogowie czy jakby to nie nazwał, przychodza do każdego kto je wzywa więc nie mozna tego po pristu nadużywać.

IV. Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robic będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego, jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go. Dla wyznawców wierzeń związanych z naturą, każdy dzień, każda chwila jest święta. Ale gdy świętym staje się tylko jeden dzień w tygodniu, oznacza to że właściwie te dni nie są poświęcone żadnemu bogu czy bóstwu, więc w zasadzie można robić wszystko.
V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. Tu nie mam wyjątkowo żadnych uwag, bo szacunek dla osób starszych powinien byc podstawą.
VI. Nie będziesz zabijał. Oczywiście znaczy to wyłącznie, że nie będziesz zabijał brata swego czyli Izraelitę. Gdyby było inaczej to nie byłoby całej fali okrucieństw ze strony Jahwe i Izraelitów na podbijanych narodach. Patrz cytat na początku tekstu.

VII. Nie będziesz cudzołożył. Tu chodzi o zasadę zachowania czystości krwi, czyli zakaz małżeństw mieszanych.

VIII. Nie będziesz kradzieży czynił.
IX. Nie będziesz mówił fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu.

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego, ani będziesz pragnął żony jego, ani sługi, ani służebnicy, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest. Oczywiście tak ja w punktach VI i VII dotyczy to wyłącznie narodu izraelskiego, gdyż bliźni oznacza Izraelitę. Inne narody można było za przyzwoleniem i wręcz błogosławieństwem Jahwe okradać z bydła, ziemi, brać ich do niewoli i ST aż roi się od takich opisów.

Podsumowując, mimo iż dekalog wygląda na zbiór praw uniwersalnych, to ludzie dla których on został stworzony wcale tak do tego nie podchodzą. Podchodzą właśnie tak jak starałem się wytłumaczyć a postępowanie przez całe wieki zarówno chrześcijan jak i muzułmanów niczym się właściwie nie różniło od wyznawców judaizmu czyli bezpośredniego korzenia na którym owe religie wyrosły a w dość oczywisty sposób wynikało to z inspiracji jego przywódców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s